Jasno komunikuj granice!

Nie potrafimy tego zrobić. Mamy kłopot z tym aby przejrzyście mówić “STOP” gdy ktoś przekracza granice. Ponieważ się boimy i uciekamy przed odpowiedzialnością aby to zrobić, nasz partner nie zdaje sobie sprawy z tego, że granice przekracza. Jeśli zdaje sobie sprawę i nadal to robi – przemyśl, po co jesteś w tej relacji?

3 sytuacje w których należy jasno postawić granice ❌

 1. Gdy stajemy się workiem treningowym ‼️
  Jeśli nasz partner nie zna sposobów na rozładowanie napięcia, jest w stresie i nie potrafi sobie z tym poradzić, to często wyładowuje napięcie na najbliższych. To najprostsza metoda i najbardziej destrukcyjna. Może się przejawiać w prowokowaniu kłótni, uszczypliwości, złośliwości, byciu nieprzyjemnym i mało serdecznym, aż po jawną agresję (krzyki etc.)
  Takim zachowaniom trzeba powiedzieć głośne “STOP”. Są one jak trucizna dla relacji. Postaw granicę poprzez działanie – wyjdź z pomieszczenia, odłóż telefon. Zakończ to. Po kilku takich próbach, partner zorientuje się, że jego sposób przestał działać.
  Jedynym sposobem na zmianę tego mechanizmu jest pozostawienie kogoś “sam na sam” z własnym napięciem i złością. Najszybciej wtedy się ono wypali – nie ma przeciwnika i zapalnika z zewnątrz. Wtedy także pojawia się zrozumienie, że to “moja złość” i nikt nie chce go ze mną współdzielić. To otrzeźwiające odkrycie.
  Trzeba do tego siły, aby postawić opór, jednak bez tego będziesz ofiarą agresji. Nie pozwól sobie na to. Związek nie jest od tego aby w nim rozładowywać napięcie. Jest od budowania bliskości.
  Związek w którym znika bliskość a w jego miejsce pojawia się agresja, jest dysfunkcyjny i należy go zakończyć dla własnego dobra.
 2. Gdy ktoś ogranicza naszą wolność i swobodę do decydowania‼️
  Oznacza to, że albo traktuje nas jak dziecko, albo jak niewolnika. Gdy tracisz możliwość samostanowienia o sobie to znak, że robi się niebezpiecznie i trzeba powiedzieć “STOP”. Jeśli nie zrobisz tego od razu, będzie coraz gorzej.
  Jeśli zdecydujesz się na pozycję “podporządkowaną” musisz wiedzieć, że nie będziesz miała tych samych praw. Najlepiej takie sytuacje ucinać od razu. Po prostu zachowaj spokój i powiedz: “Kocham cię i chce naszego szczęścia, dlatego teraz zachowam się jak dorosła, samodzielna osoba i zdecyduję w zgodzie ze swoimi przekonaniami”. Jeśli konsekwentnie będziesz te granice stawiać, partner zrozumie, że możliwe jest tylko partnerstwo.
  Jeśli nie będzie chciał tego zrozumieć to masz jasną informacje zwrotną.
 3. Gdy ktoś nas potępia ‼️
  Jeśli najbliższa nam osoba z nas szydzi jest wobec nas ironiczna, złośliwa, sarkastyczna to znak, że czas postawić temu granice. To nigdy nie jest dobry styl w komunikacji. Jeśli to przemilczysz i się na to zgodzisz to stanie się to normą. Jak najszybciej wyprowadź partnera z błędu co do stylu waszej komunikacji.
  Weź głęboki wdech i ze spokojem powiedz: “Jeśli nadal będziemy się komunikować w takim stylu to przestaniemy siebie szanować i sobie ufać. Nie wyobrażam sobie być szczęśliwą w relacji bez szacunku i zaufania.”
  Wyjdź na spacer i niech partner ma czas przemyśleć to co się wydarzyło. Nie wracaj do tego więcej chyba, że znowu pojawi się ta sytuacja. Nie wdawaj się w dyskusje i tłumaczenie. Ta kwestia nie wymaga dyskusji.
  Jeśli nie zmieni się styl komunikacji to zastanów się czy naprawdę chcesz się na to dobrowolnie godzić?

Kochane stawianie granic to proces pokazywania, że nie masz na coś zgody. To nie kółko dyskusyjne. Jeśli partner zechce o tym porozmawiać, aby lepiej zrozumieć gdzie jest granica to oczywiście zrób to, ale pamiętaj, że po takiej rozmowie powinna pojawić się widoczna próba zmiany. Wtedy wiemy, że sytuacja jest rozwojowa i ma potencjał.

Piszę wam o tym bo naprawdę często widzę, że próbujecie pracować w relacji z sytuacją, która wyraźnie nie ma rozwojowego charakteru. Co więcej tracicie energię tkwiąc w czymś co jest niezdrowe.

Można procować i rozwijać związek wtedy gdy dwie strony tego pragną.

Pamiętaj o tym, że może być wiele do zmiany i można się wiele razem nauczyć ale musi być fundament: szacunek, miłość, wola, otwartość.

Jeśli ten wpis ma dla Ciebie wartość proszę polub go, zostaw komentarz, udostępnij. Więcej osób przeczyta.

Dziękuje 🙏

Wasza Dagmara

……
🔥 Więcej o tym jak budować świadome partnerstwo w moim kursie “Projekt pozytywny związek”